Feeldent.si

Parodontologija

Kaj je parodontologija?

Parodontologija je veja zobozdravstva, ki se ukvarja z diagnostiko, preprečevanjem in zdravljenjem bolezni obzobnih tkiv. Obzobna tkiva so tkiva, ki obdajajo in podpirajo zobe, vključno z dlesnijo, cementnim tkivom, periodontalnim ligamentom in alveolarno kostjo.

Bolezni obzobnih tkiv, kot sta gingivitis in parodontitis, so zelo pogoste kronične vnetne bolezni, ki jih povzročajo bakterije v zobnih oblogah. Parodontitis, bolj znan kot parodontoza (paradontoza), je, tudi pri Slovencih, najpogostejši razlog za izgubo zob v odrasli dobi.

Kako nastane bolezen obzobnih tkiv?

V naši ustni votlini je prisotnih veliko bakterij, ki tvorijo normalno ustno floro. Toda če zob in obzobnih prostorov ne očistimo natančno, se količina bakterij preveč namnoži, kar povzroči nastanek zobnih oblog. Zobne obloge (zobni kamen) s povečanim številom bakterij nato vodi v vnetje dlesni, slednje pa v nastanek obzobnih žepov. Večji, kot je žep, manjši je dotok kisika, kar pomeni nastanek anaerobnih bakterij, ki izločajo nevarne strupe. Strupi huje poškodujejo dlesen, zob in kostno oporo. Nujno je parodontalno zdravljenje, ki ga izvaja specialist parodontolog.

Kako prepoznamo bolezen obzobnih tkiv?

Zelo pogosto se najzgodnejši znaki parodontalne bolezni ne opazijo. Razvita bolezen pa se kaže z različnimi znanimi simptomi, med drugim ste v svojih ustih morda opazili:

  • Rdeča, otekla in krvaveča dlesen: To je prvi znak gingivitisa, vnetja dlesni.
  • Umaknjena dlesen: Pri parodontitisu se dlesen umakne od zob, kar lahko povzroči nastanek žepov med zobmi in dlesnijo.
  • Slab zadah: Bakterije v zobnih oblogah lahko povzročijo neprijeten zadah.

Majavost zob: V napredovali fazi parodontitisa lahko pride do izgube kostne podpore zob, ti se zrahljajo in celo izpadejo.

Kako poteka zdravljenje bolezni obzobnih tkiv?

V ordinaciji Feeldent vam nudimo celovito parodontalno oskrbo, ki vključuje več korakov.

Diagnostika

  • Klinični pregled: Zobozdravnik bo pregledal vaša obzobna tkiva in ocenil njihovo stanje.
  • Merjenje globine žepov: Zobozdravnik parodontolog bo s posebno parodontalno sondo izmeril globino žepov med zobmi in dlesnijo, kar bo pomagalo oceniti resnost bolezni. Obzobni žepi so idealen prostor za razmnoževanje patogenih bakterij.
  • Rentgensko slikanje: Rentgenske slike bodo pokazale prisotno morebitno kostno izgubo.
  • Profesionalno čiščenje zob: Zobozdravnik ali ustni higienik bo odstranil zobne obloge in zobni kamen, ki sta glavna vzroka za nastanek bolezni obzobnih tkiv. Če so zobne obloge pod nivojem dlesni, se ob lokalni anesteziji izvede postopek luščenja in glajenja korenin. S tem se odstrani obloge in omogoči ponovna pritrditev dlesni na zobno površino.
  • Ustna higiena: Naučili vas bomo pravilne tehnike ščetkanja in nitkanja zob, da boste lahko učinkovito odstranjevali zobne obloge sami.
  • Antibiotiki: V nekaterih primerih bo morda potrebno zdravljenje z antibiotiki za zmanjšanje števila bakterij.

V primerih napredovalega parodontitisa bo potrebno kirurško zdravljenje. Pri kirurškem posegu – reženjski operaciji – se dlesen odgrne, da se omogoči boljši dostop do obolele korenine. To omogoča temeljitejše čiščenje oblog in vnetnih tkiv. Cilj operacije je zmanjšati globino obzobnih žepov, odstraniti vzrok vnetja in olajšati vzdrževanje ustne higiene, s čimer se prepreči nadaljnje napredovanje bolezni in ohrani zobe. Po kirurškem zdravljenju bo zobozdravnik uporabil materiale, ki spodbujajo regeneracijo obzobnih tkiv.

Pogosta vprašanja o parodontologiji:

Kaj je razlika med gingivitisom in parodontitisom?

Gingivitis je vnetje dlesni, ki je reverzibilno z ustrezno ustno higieno in profesionalnim čiščenjem zob. Parodontitis je napredovala oblika bolezni obzobnih tkiv, ki prizadene tudi druga obzobna tkiva in lahko povzroči izgubo zob.

Parodontitis ni popolnoma ozdravljiv, vendar ga je mogoče s pravilnim zdravljenjem in rednim vzdrževanjem ustne higiene obvladovati in preprečiti nadaljnjo izgubo obzobnih tkiv.

Najboljši način za preprečevanje bolezni obzobnih tkiv je redna in pravilna ustna higiena zob in tudi ustne slunice, in sicer:

  • ščetkanje zob dvakrat na dan z mehko zobno ščetko,
  • uporaba zobne nitke enkrat na dan,
  • redni obiski zobozdravnika za profesionalno čiščenje zob.

Da, parodontitis je povezan s številnimi boleznimi, kot so srčno-žilne bolezni, sladkorna bolezen, bolezni dihal in zapleti v nosečnosti (prezgodnji porod). Tudi zato je izjemno pomembno, da pridete pravočasno do zobozdravnika, ki bo določil, kako naj poteka zdravljenje, oziroma vas usmeril k parodontologu.

Po zdravljenju parodontitisa je pomembno, da redno in po navodilih izvajate skrbno ustno higieno. Zdravje zob in obzobnih tkiv boste ohranili z zdravim življenjskim slogom in rednimi kontrolnimi obiski zobozdravnika.

Oglejte si cenik parodontalnega zdravljenja in naših preostalih zobozdravstvenih storitev

Imate dodatna vprašanja o parodontalnem zdravljenju? Z veseljem vam odgovorimo. Pišite nam ali nas pokličite.

Vse storitve

Kaj o nas pravijo
pacienti

Preverite, kaj menijo pacienti o izkušnji z zdravljenjem v zobozdravniški ordinaciji Feeldent. Oglejte si nekaj njihovih izjav.

Tomi Toth

V ordinacijo Feeldent zmeraj pridem sproščen, ker vem, da me pričaka prijetno vzdušje in spretne roke. Obiskujem že nekaj let in imam samo dobre izkušnje,

Mateja Čalušić

Nikoli si ne bi predstavljala, da bi lahko izgubila strah pred zobarjem ali pa celo z veseljem hodila k njemu. A se je mogoče! Ordinacija, ki ti svetuje profesionalno in od njih odideš s prelepim nasmehom na obrazu.

Tjaš Kozlovič

Zadovoljen sem in hvaležen, da je bolečina zaradi vnetja mukoma, ki sem jo prenašal 2 tedna izginila na dan posega. Le zakaj nisem prišel takoj?! Zob je super in strahu ni več :).Hvala Feeldent!

Imate dodatna vprašanja o parodontologiji?

 Z veseljem vam odgovorimo. Pišite nam ali nas pokličite.